Apatie, nechuť k jídlu i k životu
- Když nechce jíst a pít (hubnutí je v důsledku toho, že už třeba druhý den nejí) a pokud je osmáček i apatický, mírně naježený a neustále jen podřimuje a nechce jíst, tak je potřeba OKAMŽITĚ vyrazit k veterináři. Tyto příznaky jsou univerzální příznaky osmáčí nemoci, může to být cokoli. Osmák v tomhle stavu už je nemocný déle a každé zdržení může zapříčinit zhoršení stavu až k úmrtí. Proto v takovém stavu okamžitě vyrazit k veterináři a žádat následující 4 injekce:
- antibiotika – lepší je podat je preventivně a na nic nečekat, u osmáků mají nemoci hrozně rychlý průběh a popisovaný stav je už hodně špatný. Ne všechna antibiotika jsou pro osmáky vhodná a spousta veterinářů to neví. Použijte antibiotikum typu enrofloxacin 15 mg/kg, což třeba u častého konkrétního léku Baytril 0,5% dělá dávku cca. 0,7 ml na den (v případě použití roztoku 5% je dávka 0,1 ml/den). Tyhle údaje svému veterináři řekněte, aby nepíchl nevhodná antibiotika např. Betamox nebo antibiotika typu amoxicilin apod. Jsou pro osmáky stejně jako pro morčata toxická! Injekci antibiotik budete potřebovat každý den dokud mu nebude dobře a to alespoň 3 dny za sebou (lépe 5 dní a více), antibiotika se nesmějí brát jednorázově. Trvejte na injekčním podání antibiotik, podávání do tlamky je málo účinné a do vody už to vůbec nemá smysl.
- fyziologický roztok – nahradí vodu a potravu na 24 hodin. Dehydrovaný osmák se nemůže nemoci bránit. Opět injekci opakovat denně dokud si nebudete jistí, že osmáček sám pije. Podávjete osmákovi i doma několikrát denně převařenou vystydlou vodu (nebo si od veterináře vyžádejte ten fyziologický roztok i domů) do tlamky. Vezměte si od veterináře ty nejmenší stříkačky bez hrotu, strčte do tlamičky koutkem úst za přední zuby, nasměrovat stříkačku do zadní části tlamky pod sklonem a LHECE! zmáčkněte. Jen malinko, nesmí se to vstříknout až do plic. Stříkačka musí být zasunuta až do zadní části tlamky a musí mít sklon, aby tekutina stekla do krku a ne ven. Pak osmáčka nechte zamlít pantíkem, to je polykací reflex (dokud ho má, tak má šanci). Pak zase opakujte. Osmáček se nesmí dehydrovat! Jako stravu pro hodně vyčerpaného osmáčka doporučuju dětskou mrkvovou přesnídávku (např. První lžička od Hami, stojí cca. 20Kč). Osmákům natolik chutná, že ji bude lízat i hodně vyčerpaný osmák, dodá mu vodu a energii.
- vitamíny
- glukóza pro posilnění organismu - někdy je už v injekci vitamínů
- Sledujte, zda Váš osmáček nemá průjem (to by mohlo přijít pokud by veterinář použil nevhodná antibiotika), pokud ano, tak je potřeba nasadit léčbu speciálními osmáčími prebiotiky (rozmačkat do trochy tekutiny čerstvé bobky zdravého osmáka, lepší prebiotikum neexistuje a podávat do tlamky několikrát denně). Ale pokud si vyžádáte vyloženě ty antibiotika enrofloxacin, tak se to nestane.
Šedý zákal (u starších osmáků)
- Příčína - Je to důsledkem cukrovky a ta je důsledkem křížení příbuzných osmáků, někdy špatné stravy.
- Prevence - Nenechcte pářit se příbuzné osmáky.
- Léčení - Nelze vyléčit. Je dobré nasadit přísnou dietu, aby se nezhoršila cukrovka, pak může osmáček žít ještě dlouho. Zhoršený zrak snáší dobře.
Cukrovka
- Příčina - Vrozená, nebo mají mnoho tuků a cukrů ve stravě.
- Následek - Pijí víc vody a taky vylučují víc moči, projevuje se také šedým zákalem.
- Prevence - Nekrmte je stravou která obsahuje moc cukrů a tuků.
- Léčení - Správná strava
Nádory (u starších osmáků)
- Příčina - Jsou nezhoubné. Četnost těchto nádorů je většinou způsobena křížení příbuzných osmáků v době, kdy se dovezly první páry osmáků z Chile
- Následek - Bývají velké a jsou hodně vidět. Osmáčci vypadají, že je to nebolí.
- Prevence - Občasné podávání sójových výrobků.
- Léčení - Vyříznutí nádoru - může mu to zachránit život.
Problémy s játry (u samiček v plodném věku)
- Příčina - Nezdravá strava, mnoho tuků ve stravě.
- Následek - Prudké změny hmotnosti.
- Prevence - Nekrmte osmáky často slunečnicovými semínky, buráky a jinou tučnou potravou.
Rýma - pokud není léčená, následuje zápal plic
- Následek - Osmákovi teče z nosu a je to slyšet při dýchání
- Léčení - Zajděte k veterinářovi, dá mu antibiotika.
Paraziti - roztoči
- Příčina - Většinou je chytnou od jiných zvířat (myší, potkanů), nebo jsou ze sena.
- Následek - Mají velká lysá místa a často se škrábou.
- Léčení - Desinfekční prostředky - Frontline (po prvním postřiku, by se to mělo do 10 dní zlepšit, když ne, aplikujte postřik po 1 měsíci). Přípravek Arpalit je nevhodný!
Zlomená noha
- Příčina - Při skoku, nešikovně dopadl.
- Následek - Snaží se na nožku nešlapat.
- Léčení - Zahojí ze asi za měsíc sama, v době kdy kost dorůstá, znemožte osmákovi šplh a skákání, aby srostla správně.
Zranění
- Příčina - Boj s jiným osmákem
- Léčení - Zahojí se samo, pokud je ale příliš velké, nebo hluboké, nebo se hojí déle jak týden, zajděte s ním k veterináři.
Zácpa
- Příčina - Z jídla
- Následek - Osmák nebobkuje, je skleslý a malátný. Stav se rychle! Zhorušuje.
- Léčení - Dejte mu olivový olej a masírujte bříško. Pokud během pár hodin nedojde k zlepšení, vyhledejte veterináře. Mají rychlý metabolismus a každá hodina hraje roli.
Průjem
- Příčina - Snědl moc salátu, nebo jiné zeleniny (na kterou byl použit chemický postřik).
- Následek - Místo bobků vylučuje kašovitý trus (nepřehlédnte ho a navíc i ucítíte).
- Prevence - Nedávejte mu čerstvou stravu, jen seno, hranule a suché pečivo.
- Léčení - Většinou rychle přejde, pokud nebude chtít déle jak 1 den žrát, vezměte ho k veterináři.